Vítejte na stránkách naší chovatelské stanice Ranua

Jmenuji se Monika Kramolišová, psi jsou nedílnou součástí mého života již od dětství, byl to pekinéz, knírač a maďarský puli, zpočátku oni vychovávali mě, později se to obrátilo :-)

Ríčbekům jsem zcela propadla v roce 1998, kdy jsem si domů přivedla Agira, svého prvního afričana.Toto plemeno mne zcela uchválilo svojí hrdostí, inteligencí, elegancí, rychlostí a také svojí krásou.

Ač každý můj pes byl originálem, všichni byli velmi milujícími rodinnými psi, psi učenliví a s radostí se zapojující do každých aktivit, ať to by běh, klasický výcvik, lovecký výcvik, coursing ….

Svoji chovatelskou stanici RANUA jsem založila v roce 2001 a v roce 2002 odchovala první vrh ríčbeků.

Chovám pod Českým klubem rhodéských ridgebacků(ČKRR), kde od roku 2003 působím jako regionální poradce chovu.

Chovám s respektem a otevřeností, neustále se učím pokoře k živému tvoru.

Ve svém chovu se chci zachovat ríčbeka ve své kráse a eleganci loveckého psa, funkčnosti, vytrvalosti a odolnosti.

Snažím se odchovávat zdravá, sebevědomá štěňátka, dobře socializovaná a věnuji jim maximální péčí.

Naše péče o štěňátka

Před porodem s fenkou zůstáváme doma a jsem jí nablízku.
Po porodu přijede veterinář na kontrolu feny a štěňátek. Jsme stále na blízku porodní bedny a maximální péči věnujeme feně - matce.

Při početnějších vrzích štěňátka od 2-3. dne přikrmujeme speciálním mlékem pro štěňátka. Od 2. týdne zvykáme štěňátka na zvukové podměty (rádio) a také fena umožní dalším našim dospělým čumákům opatrné seznámení se štěňátkama. Při početnějších vrzích od 3. týdne přikrmujeme super prémiovým krmením RoyalCanin starter. Pomalu také necháváme otevřenou porodní bednu a štěňátka postupně prozkoumávají okolí a další členy naší smečky.

V této době také umožňuji majitelům první návštěvu štěňátek.

Od 4. týdne pouštíme štěňátka i do obývacího pokoje. Zvykáme štěňátka na rušné zvukové podměty (speciální CD) hlučné hračky (pískací, plechovky, vysavač apod.) a pokud to počasí dovoluje mají k dispozici i štěněčí výběh venku. Učíme je první hygienické návyky (dělání potřeby venku). Vzhledem k tomu, že se štěňátkama jsme stále doma, není problém je konání potřeby venku naučit. Zvykáme štěňátka na obojek a vodítku, trénujeme výstavní postoj a snažím se jim poskytnout pomocí návštěv dostatek možností socializace.

Fena - matka štěňátka kojí do té doby, dokud sama má zájem kojení a spolu s ostatníma čumákama učí štěňata vše potřebné. Samozřejmostí je pravidelné odčervování štěňat i ostatních psů v domácnosti, pravidelná veterinární péče, očkování, tetování a čipování štěňátek. Všechna štěňátka mají svůj PET PAS, jsou prohlédnuta poradcem chovu ČKRR a majitel obdrží kopii protokolu o kontrole. Štěňátka jsou krmena super prémiovým krmením určeným jejich věkové kategorii.

K novým majitelům odchází nejdříve v 7. týdnech s nemalou výbavičkou (oblíbená hračka, obojek+vodítko, kniha o plemeni, tištěné rady ohledně krmení, výchovy, zdraví, PET Pas a krmení na první dny). S majiteli zůstávám v trvalém kontaktu a snažím štěňata pravidelně vídat, ať na výstavách, coursingu nebo setkáních RANUA.